Nauka i muzyka » Koncerty

SART CIESZYN 2017
Muzyczna Akademia Seniora

Szanowni Państwo!

Jest nam niezmiernie miło poinformować, iż w lipcu 2017 roku zainaugurowano projekt MUZYCZNA AKADEMIA SENIORA SART CIESZYN 2017 finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu
Kultura Dostępna 2017.
Organizatorem projektu jest Stowarzyszenie Via Musica, a partnerem Wydział Artystyczny w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego.
Koncepcja i realizacja projektu jest dziełem pań Ewy Bogdanowicz i Grażyny Durlow. Projekt koordynuje Małgorzata Mendel.

To projekt szczególny, bo adresowany do wyjątkowej publiczności. Skierowany jest do osób w wieku senioralnym, w szczególności tych, które przebywają w domach opieki i w zakładach opiekuńczo-leczniczych na terenie Śląska Cieszyńskiego, dla których dostęp do szeroko pojętej kultury jest na ogół dalece utrudniony, a czasem wręcz niemożliwy.
Głównym celem projektu jest umożliwienie wytypowanej grupie odbiorców dostępu do kultury muzycznej poprzez organizację koncertów oraz warsztatów edukacyjno-artystycznych, a także zaproszenie do udziału w koncertach realizowanych poza projektem, m.in. w ramach XXVI Festiwalu Muzyki Wokalnej Viva il canto. Koncerty odbywają się w sali koncertowej PSM I i II st. im. I. Paderewskiego w Cieszynie, sali kameralnej Wydziału Artystycznego w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, w kościołach: św. Elżbiety oraz Bonifratrów pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Cieszynie, a także na terenie placówek opiekuńczych.

Dziękujemy serdecznie wszystkim artystom, a nade wszystko Szanownym Kolegom i Koleżankom z Instytutu Muzyki, którzy biorą udział w tym wyjątkowym projekcie.

Do tej pory odbyły się dwa koncerty:
      • Opowieści Lasku Wiedeńskiego, w którym wystąpili: Sabina Olbrich-­Szafraniec i Hubert Miśka oraz Orkiestra Salonowa Profesora Hilarego Drozda pod dyrekcją Krzysztofa Durlowa;
      • Piosenka dobra na wszystko…, w którym zaprezentowali się:
        Bartosz Jaśkowski, Karol Pyka i Marcin Żupański.
Przed nami koncerty:
      • Muzyczne metafrazy
      • Muzyczna podróż w bliskie i odległe zakątki świata
      • W starym kinie
oraz warsztaty:
      • Na beskidzką i nie tylko … nutę
      • Ruch przy muzyce – przyjemność czy konieczność…?
      • Teatr muzyczny – opera, operetka, musical
Bardzo pięknie dziękujemy za niezapomniane i cudowne wrażenia,
których wykonawcy dostarczali i dostarczać będą naszej wyjątkowej publiczności.

Ewa Bogdanowicz, Grażyna Durlow

Zakończył się projekt Muzyczna Akademia Seniora SART 2017, w ramach którego zrealizowano kolejne koncerty:
      • Muzyczne metafrazy, w którym zaprezentował się duet gitarowy Tomasz Spaliński i Rafał Jarczewski, a słowo o muzyce wygłosiła Grażyna Durlow;
      • Muzyczna podróż w bliskie i odległe zakątki świata, z udziałem Marcina Hałata i Michała Korzistki, a koncert prowadziła Grażyna Durlow;
      • W starym kinie…, z udziałem Chóru Kameralnego "Ad libitum" pod dyrekcją Izabelli Zieleckiej-Panek, Karola Pyki (fortepian) oraz prowadzącej koncert Małgorzaty Mendel
i warsztaty:
      • Ruch przy muzyce – przyjemność czy konieczność…, prowadzony przez Ewę Bogdanowicz dla podopiecznych Fundacji św. Elżbiety Węgierskiej w Cieszynie oraz Powiatowego Domu Pomocy Społecznej "Pogodna Jesień" w Cieszynie;
      • Na beskidzką i nie tylko… nutę, który poprowadzili, w Domu Pomocy Społecznej Konwentu Bonifratrów w Cieszynie: Wojciech Golec, Marcin Pokusa i Rafał Bałaś;
      • Teatr muzyczny – opera, operetka, musical…, prowadzony przez Sabinę Olbrich-Szafraniec z akompaniamentem Michała Korzistki oraz gościnnym udziałem Mieczysława Błaszczyka w Powiatowym Domu Pomocy Społecznej „Pogodna Jesień” w Cieszynie.
Przypomnijmy, że projekt finansowany był przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Dostępna 2017. Organizatorem projektu było Stowarzyszenie Via Musica, a partnerem Wydział Artystyczny w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Niezmiernie dziękujemy wszystkim artystom za udział w projekcie.

Ewa Bogdanowicz, Grażyna Durlow

FOTOREPORTAŻE