Nauka i muzyka » Koncerty

TOWARZYSTWA ŚPIEWACZEGO
"HARMONIA"

100 lat "Harmonii"

Cieszyńskie Towarzystwo Śpiewacze Harmonia, najstarsze na Śląsku i jedno z najstarszych Polsce, obchodzi w tym roku jubileusz 100-lecia swego powstania. Kontynuatorem pięknych tradycji chóralnych jest od blisko 40 lat akademicka Harmonia, dzisiaj - Reprezentacyjny Chór Uniwersytetu Śląskiego z siedzibą w Cieszynie.

Uroczystość jubileuszowa odbędzie się w dniu 22 listopada 2008 r. o godzinie 16.00 w Kościele Jezusowym w Cieszynie i rozpocznie się nabożeństwem ekumenicznym. O godzinie 17.oo odbędzie się koncert galowy.

W programie: utwory chóralne a cappella, fragmenty La Petite Messe Solennelle G. Rossiniego oraz Msza Koronacyjna C-dur W.A. Mozarta. Wystąpią: Chór Harmonia, Zespół Kameralny Absolwent, Orkiestra Musica Juvenalis (Słowacja), soliści - Wioletta Białk, Magdalena Spytek, Hubert Miśka, Marián Lukáč, pianiści - Michał Korzistka, Janusz Polański, organista - Paweł Seligman, dyrygenci - Halina Goniewicz-Urbaś, Izabella Zielecka-Panek, Igor Dohovič. W Wykonaniu Mszy Koronacyjnej weźmie udział około 150 już zgłoszonych chórzystów obecnej i dawnej Harmonii, którzy przyjeżdżają do Cieszyna na wielkie zgrupowanie.

22 listopada ukaże się najnowsza płyta Chóru Uniwersytetu Śląskiego Harmonia - Petite Messe Solennelle G. Rossiniego, nagrana przez Polskie Radio Katowice.

Historia Chóru Uniwersytetu Śląskiego "Harmonia"

Chór Uniwersytetu Śląskiego kontynuuje tradycje założonego w 1908 roku w Cieszynie Towarzystwa Śpiewaczego Harmonia, które prowadziło działalność artystyczną do roku 1968. Po trzyletniej przerwie odrodziło się jako chór akademicki przy powstałej w roku 1971 Filii Uniwersytetu Śląskiego, a zespół tworzyli studenci kierunku Wychowanie muzyczne. Obecnie członkami chóru są studenci i absolwenci kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej. Siedzibą Harmonii jest cieszyński Instytut Muzyki przy Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego.

Wykształcenie muzyczne chórzystów ma znaczący wpływ na stale utrzymujący się wysoki poziom artystyczny i niezwykle dynamiczny rozwój zespołu. Do sukcesów chóru przyczynili się jednak przede wszystkim znakomici dyrygenci. Pierwszym dyrygentem akademickiej Harmonii był Władysław Wilczak a po pięciu latach funkcję tę przejęła Helena Danel-Bobrzyk. W roku 1978 dyrygentem została Halina Goniewicz-Urbaś, która prowadziła zespół przez 20 lat. W tym okresie chór zdobył szereg prestiżowych nagród, koncertował i brał udział w festiwalach w Polsce i Europie, nagrywał dla radia i telewizji, realizował nagrania płytowe.

Dzisiejszą Harmonię prowadzi od ponad 10 lat Izabella Zielecka-Panek. Bogaty repertuar chóru obejmuje utwory a cappella kompozytorów wszystkich epok z muzyką współczesną włącznie oraz dzieła oratoryjno-kantatowe. Swój dorobek artystyczny zaprezentował na sześciu płytach. Jedną z ciekawszych jest montaż słowno-muzyczny Do tych co mają tak za tak, nie za nie, przygotowany wspólnie z Arturem Żmijewskim i beskidzkim folklorystą - Józefem Brodą.

Chór Uniwersytetu Śląskiego Harmonia w swojej długoletniej działalności koncertował w Austrii, Belgii, Holandii, Luksembergu, Niemczech, Irlandii, Jugosławii, Rosji, Szwajcarii, Czechach. Występował z wieloma orkiestrami, m.in. z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Krakowie, orkiestrami filharmonicznymi z Katowic, Krakowa, Zabrza i Białegostoku, Orkiestrą Państwowej Opery w Koszycach i Opery Krakowskiej.

Do cenniejszych nagród zdobytych w ostatnich latach zespół zalicza: m.in.: Wielka Nagrodę Festiwalu Kultury Europejskiej zdobytą z Luksemburgu, I nagrodę im. H. Karlińskiego w Ogólnopolskim Turnieju Chórów Legnica Cantat, nagrodę dla najlepszego chóru konkursu Jaro Se Otvírá w Žd’āre nad Sāzavou (Czechy), I nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Polskiej Pieśni Chóralnej w Katowicach i Łodzi, srebrny medal Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej Festa Musicale w Ołomuńcu (Czechy), złoty i srebrny puchar na II World Choir Festival w St. Petersburgu (Rosja).